נושא:

שחייה בהחזרת יד ישרה – Straight Arm Recovery – חלק I מתוך VI

פורסם בשבת, 20/6/09
מאת גדי כץ מייסד TI ישראל

החזרת יד (Recovery)
החזרת היד מוגדרת כפעולה שמתחילה עם סיום הגריפה (כף היד מסיימת על הירך בסגנון החתירה) ועד לכניסת היד למים והתחלת שלב הגריפה. גארי הול)
Gary Hall, Sr.) הגדיר כאן שתי מטרות עיקריות להחזרת היד:
1. להחזיר את היד למנח הנכון כדי לאפשר את הפעלת הכוח האופטימלית בדרך המהירה ביותר.
2. להעביר כמה שיותר מומנטום/אנרגיה/אינרציה מהזרוע לגוף. על ידי העברת האנרגיה מהיד לגוף, אנחנו מסייעים לגוף להמשיך להתקדם דרך המים.

מייקל פלפס משנה טכניקה
בחודשים האחרונים, מייקל פלפס ומאמנו בוב באומן, 'הדליפו' לתקשורת שהם ערכו שינויים בטכניקה של פלפס בסגנון החתירה. הרבה פרטים הם לא נתנו אולם הרעיון היה להתאים את הסגנון שלו כדי להתחרות בתחרויות למרחקים קצרים יותר – ספרינטים. פלפס שחה בפעם הראשונה לאחר בייג'ין 2008 בתחרות בשרלוט שבמדינת צפון קרוליינה (The Charlotte UltraSwim) והתמודד בין השאר במקצה 200 מטרים חופשי.
רצ"ב הסרטון של המקצה. שימו לב שלאורך 190 מטרים פלפס שחה בסגנון ארוך, מעט תנועות (26, 27 ו- 31 בבריכה האחרונה!) וגלישה ארוכה מאוד מהקיר (כמעט 15 מטר למרות שלא היה בשיא כושרו), בדיוק כפי ששחה כששבר את שיא העולם. אבל: ב- 10 מטרים האחרונים, או בארבע התנועות האחרונות, פלפס עבר לסגנון שמזכיר 'טחנת רוח' (Windmill) כשהוא 'מחזיר' את הזרועות כשהן ישרות לחלוטין.

לצפייה באיכות גבוהה הקישו כאן.

באותה תחרות, פלפס התמודד גם למרחק של 100 חופשי והתחרה מול פרד בוסקט (Fred Bousquet) אשר שחה ביד ישרה, ונחל הפסד נדיר (בוסקט ניצח ביותר משנייה). שימו לב למשחה של פלפס וכיצד הוא מחליף טכניקה בין החזרת יד ישרה למרפק גבוה (Bent Elbow או High Elbow) בבריכה הראשונה כמו גם בשנייה:

לצפייה באיכות גבוהה הקישו כאן.

ובכל זאת, כדי להיכנס קצת לפרופורציה, יש לזכור שפלפס שחה בבייג'ין במשחה השליחים 4*100 בזמן של 47.51 שניות. רחוק מלהיות איטי ולמעשה הוא מחזיק את השיא האמריקאי ל- 100 מטרים. ראו את הסטטיסטיקה כאן (אמצע העמוד).