נושא: הכל

Carpe Diem, ריקודים ושחייה

פורסם ביום רביעי, 16/9/09
מאת גדי כץ מייסד TI ישראל

Live as if you were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever
Mahatma Gandhi

Carpe Diem
נצל את היום, Seize the Day, סמוך כמה שפחות על העתיד. בלטינית:
Carpe diem quam minimum credula postero
Carpe Diem זה מונח שלקוח מתוך שיר בלטינית שכתב Horace עוד לפני הספירה. אפשר לקחת את העיקרון למקומות טובים וגם רעים. אני נוטה לבחור בכיוון החיובי של Carpe Diem בשילוב עם הציטוט של גאנדי למעלה. מנסה (אבל לא מצליח) לחיות כאילו כל יום הוא היום האחרון בחיי ומנסה (הצלחה חלקית) ללמוד כאילו שאחיה לנצח…

Quien Me Quita Lo Bailado
מה זה Quien me quita lo bailado? אז ככה. תחילת שנות ה- 90. אני סטודנט שממלצר במסעדה תל אביבית עממית שנקראית פיצה פינו. מירב ואני נוסעים כל כמה חודשים לתאילנד, חוזרים לבחינות, עובדים עוד כמה חודשים באינטנסיביות כדי לממן את הטיול הבא. בעלי המסעדה הם אורוגאוויים. לפני אחת הנסיעות לתאילנד, פלור, אחת השותפות במסעדה אומרת לי במבטא כבד מתנגן: Quien me quita lo bailado ומחייכת.
בתרגום חופשי: אי אפשר לקחת ממך את מה שכבר רקדת. בקיצור, כסף, כבוד, מעמד וגו' אפשר לקחת. חוויות וריקודים אי אפשר…

ירח מלא, אלול 2009
הימים סביב הירח המלא של חודש אלול סימנו את תחילתם של שבועות אימונים לא קלים. פיזית ומנטלית. כחלק מתכנית האימונים לקראת אתגר שלושה ימים בשלושה ימים שחיתי לא מעט. מצד אחד, קילומטראז' שבועי גבוה, הרבה שעות מים, מחסור בשעות שינה ועבודה רבה גבו את המחיר. מצד שני, היה כיף אדיר! עשיתי הרבה דברים שמעולם לא עשיתי ומעולם לא חשבתי שאעשה. הגשמתי כמה מיני-חלומות, המצאתי חלומות חדשים, התאהבתי מעל הראש במים פתוחים ושחיתי ושחיתי ושחיתי. ועוד קצת שחיתי. היו הרבה ימי Carpe Diem. אני יודע שבט"ו באלול הבאים אזכור את התקופה המיוחדת הזו רק בגלל האתגר. זה לא מעט…

אתגר מטורלל וחוויות מיוחדות
אז הסתבר לי שההכנות והאימונים לקראת האתגר המטורלל זימנו חוויות מיוחדות והכרויות חדשות שהפכו את כל התקופה למהנה ומסעירה יותר. הן הבונוס.

האנשים החדשים
הכרתי אנשים שלא הכרתי קודם. אנשים שחולקים איתי את התשוקה, הלהט והאהבה לשחייה ולשחיית מים פתוחים בעיקר. שלמה, אלי, עוזי, עומר, ירון, ברוך, יוסף ואילן: כבר היה שווה!

שחיית מים פתוחים בשעות לא חוקיות
נשברתי. הבנתי, אחרי פעם אחת שיצאנו ב- 08:00 לשחייה של כ- 7 ק"מ (מלון מנדרין עד לשובר המרינה וחזרה. פעמיים), שזו שעה מאוחרת מידי. סיימנו אחרי 11:00 (היינו צריכים לשתות ולאכול בין לבין). יצאנו מהמים אילן, גידי ואני מיובשים, צלויים מהשמש, מתנדנדים כי הים עלה (בבוקר יש הרבה פחות גלים וזרמים) ולקח לי חצי יום כדי להתאפס ולהחזיר נוזלים.
ככה אני. מבין רק כוח. בפעמים הבאות לא הייתה ברירה ונכנסנו למים ב- 06:30 לפנות בוקר. לקום בחושך זה לא חוויה מהנה למי שלא רגיל לשעות האלו אבל זה בהחלט היה שווה. לא יודע אם הייתי מוצא את התמריץ לקום ולשחות בשעה כזו אם האתגר המטורלל לא היה מהלך עליי אימים. Carpe Diem אני ממלמל בחושך ומזנק מהמיטה.

על כבוד לים וצניעות
אמרו לי פעם ששימוש נכון במילה צניעות הוא רק בהקשר של בגדים ולבוש. המילה הנכונה היא ענווה. צניעות 'מתלבשת' טוב יותר. מים ואש הם איתני הטבע. כאמור, הים בפעם הראשונה ששחינו בבוקר 'העביר' שיעור חשוב: אנחנו לא הבלבתים של החוף. רחוק מזה. הים יכול להחליט לעלות, לטלטל ולשקר. חישוב לא נכון של כמויות השתייה הופך אותך תוך כמה דקות משחיין לסמרטוט. למדתי להשאיר את הביטחון והאגו בבית ולכבד את הים. לא מקבלים כסף על טיפשות ואין כיסים בתכריכים אני מזכיר לעצמי. עצמי זוכר.

פיספסנו את הפנייה
06:30 בבוקר. בתכנית 7 ק"מ על הבוקר. ירון, שלמה, עוזי, חנן ואני נכנסים למים. חנן פותח מהר וגורר את כולנו לקצב לא מתוכנן. הים לא משהו אבל אנחנו מתקדמים במהירות לעבר המרינה. אני משתדל לנווט כמה שפחות. הניווט פוגע לי בקצב ומפריע לריכוז. יש לי תמונה בראש של השובר המלאכותי של המרינה והבניינים מאחוריו. איך הם צריכים להיראות מבחינת המיקום שלי במים. סמוך למרינה, בהצצות החטופות שאני מספיק לגנוב תוך כדי שחייה, משהו לא בסדר בתמונה. אני מסביר לעצמי שזה בשל השעה המוקדמת וזווית השמש. אני ממשיך ומניח שהכל בסדר כי כולם שוחים לידי. כמה דקות אחרי זה, כשאני מביט בשעון ומסרב להאמין שעדיין לא הגענו, למרות הקצב המהיר, אני עוצר. עקפנו את המרינה ואנחנו בחצי הדרך לחוף הנכים. כולנו טעינו בניווט חוץ מחנן המשתומם. הוא היה בטוח שכמה מאות המטרים הנוספים ששחינו הם בונוס. אנחנו מסתובבים ושוחים חזרה. יצא אימון של 8 ק"מ אבל מי סופר. חיים רק פעם אחת. אין מועד ב'.

זריחה מהמים
ב- 06:30 בבוקר של ספטמבר, השמש זורחת מאוחר וכשנכנסים למים בחוף הצוק היא עדיין מסתתרת מאחורי הצוק. כמה דקות של שחייה והיא זורחת במלוא הדרה במזרח. בונוס נוסף: סוף אלול והירח שוקע במערב בסוף הים, כמו השמש רק בבוקר. לא משנה לאיזה צד נושמים, התמונה מרהיבה. לשחות בזריחה זה תענוג. סימנתי עוד V. Quien me quita lo bailado. אני ממלמל ואוסף את עצמי מהמים

Spend the afternoon. You can't take it with you

Annie Dillard