נושא: הכל

אימון שחייה

פורסם ביום חמישי, 11/4/19
מאת gadi

מה אימון שחייה כולל ועל מה הוא עובד בגוף?

אימון שחייה מחולק לרוב לשלושה חלקים: החלק הראשון הוא חימום כללי, בו שומרים על דופק נמוך תוך שחייה בקצב רגיל, ומשלבים מספר סגנונות שחייה, כמו חזה וגב. חשוב מאוד לשלב כמה וכמה סגנונות בכל אימון, מאחר וכל סגנון שחייה עובד על קבוצות שרירים שונות והמטרה היא לפתח את כולן בצורה סימטרית. החלק השני הוא שילוב של תרגילי סגנון וטכניקה, בהם נקפיד על תנועות נכונות ודגשים מיוחדים ונבצע חזרה על העקרונות הבסיסיים עליהם הכל בנוי, כמו שחייה עם הידיים ברוחב הכתפיים, מבט כלפי מטה, שמירה על מרפקים גבוהים, תזמון החלפת הידיים, תזמון עבודת הרגליים ועוד. החלק השלישי הוא תרגיל מרכזי שמשתנה לפי מטרת האימון, למשל סיבולת, כוח או מהירות. תרגילי סיבולת מתבצעים בדופק גבוה, אבל לא מקסימלי, כאשר המטרה היא להגדיל את משך הזמן בו ניתן לשחות בקצב מהיר. ניתן להשתמש בעזרים כמו שנורקל וטמפו טריינר. הטמפו עוזר לשמירה על קצב שחייה אחיד, מאחר וניתן לבחור ולהתאים באופן אישי את הקצב אותו יכתיב. תרגילי כוח כוללים שילוב עזרים כמו סנפירים, פולי וכפות. השימוש בכל אחד מהם מתמקד בקבוצת שרירים אחרת ומאפשר לפתח אותה לפי תכנית האימון ובהתאם ליכולת. תרגילי מהירות מאופיינים בקצב שחייה גבוה ולמרחקים קצרים ומנוחות ארוכות. בכל סוגי האימון הדגש המהותי כאן הוא דווקא על הטכניקה, מאחר ובלי טכניקה טובה לא ניתן יהיה לשפר את מהירות השחייה.

כיצד אימוני שחייה תורמים לאורח חיים בריא?

אימוני שחייה תורמים רבות לאורח חיים בריא. קודם כל, הם תורמים פיזיולוגית הן למערכת ההיקפית והן למערכת המרכזית של הגוף, ומהווים דרך מצוינת לשמור על הכושר ועל בריאות הגוף ביחד. באימון שחייה ניתן לפתח קבוצות שונות של שרירים ולתת דגש לכל קבוצה בהתאם לצרכים האישיים וליכולות. היבט חשוב הוא שלהבדיל מענפי ספורט אחרים, כמו ריצה, אחוז הפציעות הוא נמוך מאוד. בנוסף, שחייה היא כלי לשיקום מפציעות ולהתאוששות מפעילות אחר, תוך שיפור הכושר הגופני. כמו כן, חלק בלתי נפרד הוא תרומה לנפש, אותו שקט ורגע שחווים מתחת למים ואין אף דבר שמשתווה לו באף ספורט אחר.

 מה הדרך לאימון שחייה נכון ויעיל?

אימון שחייה נכון ויעיל מתבסס בראש ובראשונה על עבודה לפי תכנית אימונים מסודרת, יחד עם ליווי והכוונה צמודה של מאמן מקצועי. תכנית כזו בליווי מאמן תכתיב דרישות ותציב יעדים. חלק בלתי נפרד משמירה על מחויבות ושגרת אימונים יעילה הוא שחייה במסגרת קבוצתית קבועה שתוביל להתמדה לאורך זמן, לכן מומלץ מאוד להתאמן בקבוצה יחד עם מאמן. יש כאן למעשה יתרון כפול – גם מסגרת מחייבת המתאימה לצרכים האישיים וגם ליווי מקצועי שעוזר לשפר את הטכניקה ואת הכושר באופן קבוע. חשוב לא פחות הוא הפן החברתי, מאחר והקבוצה היא מעגל חברתי נוסף המהווה בסיס ליצירת קשרים וחברויות סביב מכנה משותף.

תגיות: